Choď na obsah Choď na menu
 


Slovenské národné plemeno
Uznané 18.8.1965
Štandard FCI č. 142
Skupina FCI: 1- plemená ovčiarske, pastierske a honecké

Celkový vzhľad: plemenné znaky slovenského čuvača zodpovedajú horskému typu psa tvrdej konštitúcie, statnej postavy s huňatým bielym kožuchom. Má silnú kostru a živú, ostražitú, neohrozenú a bystrú povahu. Je prispôsobený drsnému podnebiu slovenských hôr, hlavne Tatier. Slovenský čuvač je mierne obdĺžnikového tvaru na silných, dosť vysokých nohách. Názov čuvač je odvodený od slova čuť, počúvať a vyjadruje bdelosť a ostražitosť. Podľa prastarej pastierskej tradície sa chová vždy v bielej farbe, aby sa aj v noci dal rozoznať od dravých šeliem.

Charakteristické vlastnosti: otužilý, pevný, učenlivý ovčiarsky a salašnícky pes.

Povaha: bezmedzne verný a odvážny. Nie je nervózny ani príliš agresívny.

Hlava a lebka: nos má rovný profil a zaberá takmer polovicu dĺžky hlavy. Je dosť široký, smerom k ňucháču sa mierne zužuje. Ňucháč je čierny. Čelný sklon je mierny. Lebka je silná, podlhovastá, mozgovej časti široká, čelo je zreteľné, s ostrým prechodom k silnému mierne vyniknutému väzu. Profil temena je trochu vyklenutý nad rovinu chrbta nosa ( povrchu).

Oči: tmavohnedé, oválne, bystrého pohľadu, priamej polohy. Viečka sú čierne, priliehajúce, sliznica vnútorných kútikov je tmavá, dojem výrazný.

Uši: vysoko nasadené, pri koreni pohyblivé, kratšie, klopené do tvaru bočne neseného "V" podľa hlavy. Dolný okraj ucha v pokoji smeruje ku kútikom pyskov a ucho svojou dĺžkou ich neprečnieva. Srsť na uchu je od polovice krátka, jemná.

Papuľa: silná, stredne dlhá, pysky primknuté, v kútikoch uzavreté a s čiernou sliznicou, ktoré papuľa úzko a bez previsov lemuje. Pysky sú stredne hrubé, podnebie je čierne. Čeluste sú silné, s pravidelne utváraným vždy úplným chrupom a s nožnicovým zhryzom. Rezáky sú v čelustiach kolmo nasadené.

Krk: je rovnako dlhý ako hlava, priamo nasadený a vo vzruchu vysoko nesený. Psi ho majú veľmi silný, bez laloka a s peknou hrivou.

Hrudné končatiny: postoj je priamy, stĺpovitý s dobrým zauhlením ramena a lakťa. Končatiny vcelku sú dosť vysoké, hlavne u psov. Plece je strmé a dlhé, rameno svalnaté, pevne primknuté k telu, sklonené k lakťu, so silným svalstvom. Predlaktie je zvislé, svalnaté a dlhé. Zápästie je kostnaté a silné. Záprstie je krátke, silné, mierne sklonené. Laba je okrúhla, so silnými klenutými prstami a silnými pazúrmi, má zovretý tvar, mäsité čierne nášľapové podušky a je dobre zarastená srsťou.

Telo: prsia sú široké, prsná kosť je v rovine s ramennými kĺbmi. Hrudník je v rebrách dobre vyklenutý. Hrudná kosť leží nad polovicou výška v kohútiku a siaha po úroveň lakťa. Dĺžka hrudníka presahuje polovicu dĺžky tela, jeho šírka štvrtinu výšky v kohútiku. Rebrá sú klenuté, dozadu sklonené, dobre uzatvárajú brucho a slabinu. Chrbát je rovný, v bedrách mierne klenutý, stredne dlhý, silný. Bedrá s krížami sú dobre viazané a svalnaté, primerane dlhé a veľmi pevné. Brucho a slabiny sú primerané k trupu, mierne vtiahnuté. Zadok je silný, štvorcový, ľahko sklonený.

Panvové končatiny: zadok so stehnom tvoria svalnatý, značne široký celok podlhovastého tvaru. Koleno je svalnaté, dobre zauhlené. Predkolenie je šikmé, dlhé, so svalnatým lýtkom. Pätový kĺb je silný s kostnatou pätou, tupo zauhlený, s nižším, výrazným a širokým kĺbom. Priehlavok je kratší a silný, postavený zvisle , spojený s pätou plynule, bez zaškrtenia v pätovom kĺbe. Vlčie pazúry nie sú žiaduce. Laby panvových končatín sú trochu dlhšie než laby hrudných končatín, ináč rovnako utvárané.

Chvost: nižšie nasadený, v pokoji zvislý, siahajúci po pätový kĺb. Má tvar cigary, bez zdvihnutého hrotu, priamy. V behu a vo vzruchu je nesený v oblúku nad úrovňou bedier.

Chôdza / pohyb: plynulý, ľahký a pružný, obratný a rýchly v každom teréne a za každého počasia. Klus diagonálny.

Osrstenie: husté, bielej farby. Žltkastý nádych pri koreňoch uší je prípustný, ale nežiaduci; zreteľne žlté škvrny sú neprípustné. Okrem hlavy a končatín srsť tvorí hustý, huňatý kožuch, bez cestičky na chrbte a bez závesov na chvoste a zadnej časti stehien. Na psoch je nápadná hriva. Srsť na hlave a končatináchje krátka, priliehavá, na zadných stranách končatín trochu dlhšia. Od koreňov uší dozadu prechádza pozvoľna v hrivu. V kožuchu kryjú pesíky úplne podsadu; sú 5-15 cm dlhé, v hrive najhrubšie, inde mierne zvlnené. Na chrbte tvoria niekoľko priečnych vĺn zo súvislých polokučier. Samostatné kučery a rozpadavý kožuch sú nežiaduce. Kyprosť a uzavretie kožucha sú podmienkou. Podsada je jemná, hustá páperovitá, asi polovičnej až dvojtretinovej dĺžky v porovnaní s pesíkmi. V lete vypĺzne, kožuch stratí na huňatosti, ale nepoľahne; v dôsledku zvlnenia pesíkov si stále uržiava kyprosť a na chrbte netvorí cestičku.

Koža: na trupe je voľná, inde tesne prirastená k telu, s ružovou pokožkou so sivočiernymi škvrnami až väčšími pigmentovanými plochami, čierne pigmentovanou len v okolí ňucháča, papule a očí, kde prechádza do tmavých slizníc. Čierne pigmentované sú tiež nášľapové podušky labiek.

Farba: len biela.

Veľkosť: výška psa v kohútiku je 62 - 70 cm., sučky 59 - 65 cm.

Chyby: akúkoľvek odchýlku od predchádzajúcich bodov treba považovať za chybu a vážnosť, s ktorou sa bude penalizovať, by mala byť úmerná stupňu chyby.

Poznámka: samce musia mať dva zreteľne normálne semenníky úplne zostúpené do mieška.